Naše tělo, zvláště v tomto období, kdy jeden den mrzneme pod huňatým svetrem a druhý den s radostí oblékneme lehoučké šaty, doslova trpí. Začátkem jara, kdy se počasí mění doslova z minuty na minutu je naše imunita velmi oslabená a je potřeba jí posílit přísunem živin, minerálů a vitamínů. Skvělou a přírodní cestou http://www.ceskatelevize.cz/porady/1165109207-cestou-i-necestou/205382528190006-mio-z-japonska/ může být právě konzumace obilných klíčků https://www.nakliceno.cz/psenice/, které jsou chutné, a ke všemu si j můžete vypěstovat doma. Není přeci nic tak uspokojivého, jako když si za oknem vypěstujete vlastní plodiny, které můžete navíc zkonzumovat. Klíčky jsou velmi nenáročné a vypěstovat je zvládne téměř každý.
Naklíčené luštěniny nebo obiloviny jsou bohaté na minerální látky, vitamíny a stopové prvky. Proč ale konzumovat semínka a luštěniny naklíčené? Semínka totiž po naklíčení zvyšují několikanásobně svůj obsah vitamínů a minerálů.
Pěstování za oknem
Semínka nebo luštěniny se dají koupit už naklíčené v obchodech se zdravou výživou, ale hravě je dokážete vypěstovat i doma za oknem. Postačí vám k tomu několik misek, vata a pravidelná zálivka. Jednotlivé mističky stačí vyskládat na okenní parapet, vložit do nich navlhčenou vatu, tu posypat semínky a za pár dní můžete sklízet úrodu.
U luštěnin je klíčení ještě jednoduší. Ideální luštěninou je například hrách, fazole mungo, čočka (ne červená) nebo cizrna. Luštěninu nechte přes noc nabobtnat ve vodě a poté jí nechte v sítku klíčit na tmavém místě 2-3 dny a můžete konzumovat.
Klíčky jsou tedy opravdu superpotravinou, která dodá tělu živiny a navíc je jejich pěstování nesmírně rychlé a zvládne ho úplně každý. Například jedna lžička klíčků ředkviček má v sobě tolik vitamínů, jako byste naráz snědli hned 30 kusů velkých červených bulev. Klíčky pomáhají bojovat proti onemocnění cév nebo cukrovce a pro tělo jsou velmi dobře stravitelné.