Rubriky
Vzdělání

Vzdělání přes prázdniny

Pokud je vaše dítě velký nadšenec, můžete jej na léto přihlásit do letní školy. Letní školy se dnes nabízejí pro různé věkové kategorie a je možné, že něco, co by bylo vhodné pro vaše dítě, seženete. Takové letní školy mohou člověku mnohé dát a to zejména informace, které rozhodně nejsou na škodu. Člověk se díky letní škole může dozvědět věci, které mu ve škole neřeknou nebo se naopak doučit věci, které mu nešly a které by rád znal. Je to hodně o tom, jaká škola něco takového pořádá a jaký má vymyšlený program pro zájemce. Letní škola bývá nejčastěji dva týdny a to v srpnu a je potřeba se na ni přihlásit co nejdříve, aby se nestalo, že nebude volné místo.

člověk a kniha

Opravdu je mnoho lidí, kteří se zde přihlásí a to z toho důvodu, aby byli lépe připraveni na nový školní rok. Jsou lidé, kteří si klepou na čelo, že jde člověk do školy na dva týdny v srpnu, ale tito lidé nechápou, co člověku může něco takového dát. Ti, kteří navštíví letní školu, mohou mít oproti jiným navrch, protože budou vědět informace, které běžný student nezná nebo zatím neslyšel. Pokud byste měli možnost se na takovou letní školu přihlásit, určitě byste toho měli využít a to už jen proto, že tím člověk může skutečně získat.

židle ve třídě

Věřte, že mít nové informace o oboru, který studujete, rozhodně nemusí být špatné. Budete mít nové zkušenosti, které možná při studiu dále využijete a budete je hlavně umět použít.

Je možné, že některé informace znají ostatní studenti pouze z teorie, ale právě proto, že jste se rozhodli pro letní školu, je vy znáte z praxe, což je rozhodně mnohem lepší, než pouze z teoretické stránky, protože si tak člověk může mnoho věcí prohlédnout a přijít na to, jak fungují.

Opravdu se takové letní školy nebojte, protože strávit dva týdny v letní škole nemusí být špatné. Udělejte si i vy představu o tom, jak věci fungují v praxi.

Rubriky
Vzdělání

Máme doma prvňáčka

Pamatujete si svůj první školní den? Já ano. Měla jsem na sobě krásnou červenou sukni, bílý svetr, který mi pletla babička a na nohou červené, lakované baleríny. První den ve škole byl vlastně super. Nic moc se nedělalo, všichni se usmívali… O to horší byla realita druhého a následujících dní. Z té milé paní učitelky se vyklubala stará ježibaba rok před důchodem, která neměla žádné pochopení pro bandu vyjukaných dětí, které měly mnohdy na krajíčku. Všechno bylo cizí. Jak pomoci prvňáčkům překonat začátek nové etapy života?
balonky škola
1.      Řekněte mu pravdu
Netvrďte dítěti, jak jste byli ve škole spokojení a šťastní. Klidně mu povězte, že vás trápil úplně stejný problém ale, že jste ho překonali. Nebagatelizujte jeho problémy a snažte se dítě spíše pochopit.
popsaná tabule
2.      Zjistěte co za tím je
Pokud je váš prvňáček ze školy nešťastný, smutný, unavený nebo protivný, zkuste ze zaměřit na to, co tyto stavy způsobuje. Některé děti nemají ani důvod, prostě je toho na ně moc. Můžete však přijít klidně i na počátky šikany (ano i děti v první třídě jsou někdy opravdu kruté), neempatickou učitelku, nedostatek vitamínů (je to velký nápor pro dítě) nebo na nedostatek odpočinku.
3.      Motivujte dítě
Dělejte dítku aspoň malé radosti, aby mělo i ve škole důvod mít radost. Připravte mu třeba veselou svačinku, oblíbené jídlo, kupte mu přezuvky s oblíbeným hrdinou… Sami nejlépe vaše dítě znáte a tak víte, co je opravdu potěší.
školní kornout
4.      Dostatek odpočinku
Některé děti i v předškolních třídách spí nebo aspoň odpočívají. Ve škole bohužel o tento komfort přijdou a tím pádem je nutné, aby dostatečně odpočívali doma. Hlídejte, aby dítě chodilo v čas spát a pokud je unavené, aby si po škole odpočinulo v klidu doma. Nesnažte se dítě zatěžovat přemírou cvičení, jen s ním udělejte domácí úkoly a zpočátku další procvičování vynechejte. Na děti je toho opravdu hodně a tímto jim školu zprotivíte již od začátku.

Rubriky
Vzdělání

Poznejte krásy bývalého královského města Loket s ubytováním v penzionu Ulrika

Loket je bývalé královské město vybudované na skalním ostrohu nad řekou Ohří. Dominantu tvoří kamenný hrad ze 12. století, s jehož slávou jsou spojena jména Přemysla Otakara II. a Karla IV. V raném středověku sloužil jako obranný štít proti nájezdům od západní hranice a využíval především své strategické polohy.
Dnes je právě zmiňovaná poloha historické části města s hradem zajímavým cílem mnoha výletníků. Můžete tu prožít nezapomenutelné okamžiky a obdivovat jak překrásné dílo matky přírody, tak i lidský um stavitelů kamenných staveb. A těch je tu k vidění bezpočet. Můžete shlédnout městské hradby, silueta hradu, gotické a renesanční domy podél Masarykova náměstí, kostel sv. Václava a mnoho dalších. Ubytování lze zajistit v některém z penzionů přímo na náměstí , které jsou ideálním výchozím bodem k poznávání pamětihodností a ke vstřebávání atmosféry připomínající přelom gotiky a renesance.

Okolí řeky Ohře

Cyklostezka Euregio Ergensis je jednou z nejvytíženějších v západních Čechách

Historické stavby vyniknou především večer při umělém osvětlení a pobyt ve městě se tak může stát cílem toulek romantického snění, ve dne je vyhledávaným cílem pěších procházek a projížděk na kole zejména okolní zalesněný terén. Podél Ohře vede cyklostezka Euregio Ergensis a Karlova zelená stezka a velice působivé je splouvání řeky na vypůjčeném plavidle. Od Královského Poříčí se řeka zařezává hlouběji do skal a lemují ji smíšené lesy s převahou jehličnanů, pod Starým Sedlem je podél pravého břehu vyhlášen Přírodní park Údolí Ohře a až do Karlových Varů protéká Ohře Chráněnou krajinnou oblastí Slavkovský les.

kolonáda v Karlových Varech

Jedním z nejkrásnějších panoramat jsou Svatošské skály, které slouží jako cvičný horolezecký terén. Pokud se přece jen rozhodnete ke splouvání říčního toku, plavbu zahajujte pod Sokolovem a prodlužte ji alespoň k Radošovu nebo do Hradiště, kde plavbu zpestří četné peřeje. Pokud jste milovníky krásných výhledů do krajiny, nenechte si ujít některou z vyhlídek a rozhleden v Karlových Varech, např. rozhlednu Diana, Ottovu výšinu a vyhlídku Karla IV.