Je logické, že za svou práci dostaneme odměnu, nejčastěji v podobě peněz. To jakou částku dostaneme, je obvykle předem dojednáno se zaměstnavatelem, a to ještě před podpisem smlouvy. Ta uvádí obvykle hrubou mzdu.
Ta se od čisté liší tím, že jsou v ní zahrnuty platby, které za zaměstnance odvádí zaměstnavatel. Ty jsou automaticky odečítány a posílány na příslušná místa. Jedná se především o sociální a zdravotní pojištění a také daně. Díky tomu se pracovník nemusí o uhrazení těchto položek starat – dělá to za něj jeho zaměstnavatel.
Je tedy jasné, že čistá mzda je částka, kterou zaměstnanec nakonec dostane k výplatě. Je tedy pochopitelné, že je dobré umět si ji vypočítat z hrubé mzdy, abychom pak nebyli nepříjemně překvapeni. Ale co obráceně?
Samozřejmě výpočet hrubé mzdy z čisté https://www.kalkulackacistemzdy.cz/vypocet-hrube-mzdy-kalkulacka je docela dobře možný. Stačí jen znát příslušné koeficienty a postupy, kterými se z hrubé vypočítá čistá, a následně celý proces obrátit. Ovšem nabízí se zde otázka, zda je to vůbec nutné. K čemu nám to může sloužit?
Tím hlavním důvodem je kontrola. Můžeme si tak spočítat, zda částka, kterou jsme k výplatě dostali, skutečně odpovídá hrubé mzdě, kterou máme uvedenu v pracovní smlouvě. Zjistíme si tak, zda si zaměstnavatel přeci jen neodečítá něco, co by neměl.
Samozřejmě ve většině firem s tímto problém není. U některých, především menších zaměstnavatelů, se však tento problém může vyskytnout. A i u velkých společností se může stát, že účetní udělá při výpočtu chybu – koneckonců, také je jen člověk.
Proto je dobré si vše překontrolovat, jakmile dostanete výplatní pásku. Ve většině případů, kdy se objeví nesrovnalosti, jde totiž skutečně jen o chybu či přehlédnutí, které je rychle napraveno, pokud na ně upozorníte.
A jistě, je pravda, že kontrolovat práci účetních není vaše povinnost, avšak na druhou stranu jde o vaše těžce vydělané peníze. Rozhodně budete chtít všechny, na které máte nárok, nebo ne?