Stoprocentní přírodní materiál – když se řekne bavlna, hedvábí, len či viskóza, napadne vás jeden společný jmenovatel, a sice čistě přírodní záležitost. S žádnou z těchto tkanin nemůžete šlápnout vedle, chcete-li se vyvarovat možným alergiím či nežádoucím jevům, které jsou typické pro syntetické materiály. Pro miminka je ovšem len příliš hrubý a hedvábí zas naopak extrémně jemné a tenké, a ani viskóza nebude ideální pro použití k odsávání výkalů, proto se v praxi osvědčila jako jediný přírodní materiál bavlna.
Žádné konzervanty, žádná další aditiva – neexistuje žádný důvod přidávat k látkovým plenám pro novorozence https://delamedoplen.cz/latkove-pleny/novorozenecka-plena/ různá chemická aditiva. Ta můžete očekávat naopak u plen jednorázových, aby zajistily výbornou savost tekutiny a odváděly ji od pokožky přímo do materiálu. Látkové plenky tuto schopnost sice nemají, ale zas nekontaminují novorozeňata žádnými toxickými chemikáliemi.
Na látkových plenách jste možná vyrostli i vy – mnozí z vás jistě pamatují dobu, kdy se batolata a novorozená miminka balila do bavlněných plen, a nikdo se nad tím nepozastavoval. Byly běžnou součástí rodinné výbavy mladých maminek a častokrát se stávalo, že se plenky dědily v rámci příbuzenstva i mezi několika narozenými dětmi. Tuto tradici naštěstí mnoho rozumných lidí obnovuje a dává přednost osvědčenému postupu, praktikovanému již desítky let.
Pleny využijete i jinde – použité dětské pleny nevyhazujte do popelnice, je to zbytečné a nešetrné. Uschovejte je doma pro některé specifické činnosti. Hodí se například jako prachovka, která setře prach z každého povrchu. Využijete je i jako hadr na podlahu, anebo v podobě hadříků na umývání oken, dveří, zábradlí a některého nábytku. Skvěle poslouží tatínkům v jejich dílně a uplatnění naleznou i na zahradě při pěstování rostlin nebo při úklidu zahradního nábytku, pergol, altánů a teras.