Rubriky
Výrobky

Co stojí za naším přejídáním?

Přejídání je velký problém spousta lidí. Bohužel, se mu nevěnuje dostatečná pozornost, přitom může vést k závažným věcem, jako je obezita, trávicí obtíže, a dokonce může přerůst až k poruše příjmu potravy. Podívejte se na nejčastější důvody, proč se přejídáme.

Nedostatek bílkovin v našem jídelníčku

Bílkoviny jsou jednou ze tří makroživin, které tvoří náš jídelníček. Zbylé dvě jsou sacharidy a tuky. Bílkoviny mají totiž ze všech třech makroživin největší sytící účinek. Porovnejte si sami, kdy se cítíte dříve hladový? Když si dáte talíř těstovin se zeleninou, nebo když si dáte kus masa s přílohou a zeleninou? Pokud porce jídla neobsahuje dostatek bílkovin, dostaneme brzy znovu hlad. Přitom ona porce mohla být kaloricky vydatnější než obdobné jídlo s dávkou bílkovin.

váha

Vynechávání jídel

S počtem porcí za den je to individuální. Někomu stačí dvě jídla denně, někdo potřebuje šest menších porcí. Pokud ale máte zvyk, který má spousta lidí, že se přes den jídlu téměř nevěnujete, třeba kvůli pracovnímu vytížení, je v podstatě normální, že vás večer přepadne vlčí hlad a nevíte, co sníst dřív. Nakonec je vám z přejedení nevolno a trávíte jídlo skoro celý následující den až do večera, než se zase najíte horou jídla. Jedná se o začarovaný kruh. Zkuste si přes den vyhradit více času na jídlo a rozdělit si denní příjem do více porcí, abyste přešli přejídání.

donuty

Stres

Každý z nás se občas dostane do stresové situace. Jsou lidé, kteří ve stresu ztrácí apetit a nemůžou takřka nic pozřít, ale druhá skupina naopak tiší dopady stresu na jejich organismus jídlem. Pokud je stres velký, snadno sklouzneme k přejídání, abychom si přivodili nějaké pozitivní pocity. Bohužel, v těchto chvílích často saháme po tom nesprávném jídle, jako jsou příliš tučná jídla nebo jídla s vysokým obsahem rychlých cukrů, po kterých máme brzy znovu hlad.

Dietování

Možná jste se dostali do začarovaného kruhu diet. Řeknete si, že potřebujete zhubnout a drasticky omezíte svůj jídelníček, nejlépe jen na kuřecí maso, zeleninu a suchou rýži. Tohle ale samozřejmě vydržíte jen týden, dva, silní jedinci třeba měsíc a poté už to vaše tělo a vůle nevydrží. Najednou budete mít pocit, že musíte v jídle dohnat vše, co jste po dobu diety zanedbali. Následují dny až týdny přejídání, než se dostaví výčitky svědomí a vy sklouznete zase do drastické diety. Daleko lepší je rozumný, vyvážený jídelníček, v kterém si můžete občas dovolit nějakou tu sladkost či nezdravou pochutinu. Pro více tipů ohledně tohoto tématu navštivte Proč se přejídáme a jak s tím přestat? Goodly.cz.