Plot je skvělý pomocník v případě, kdy chcete svou zahradu uchránit před zvídavými pohledy sousedů a kolemjdoucích nebo udržet domácí mazlíčky v blízkosti domu. Výběr materiálů a provedení je velmi pestrý a občas může být velmi obtížné se v takovém nepřeberném množství kombinací orientovat. Jak postupovat při výběru a jak postupovat při výstavbě, aby plot odolal rozmarům počasí?
Jak vybrat oplocení, které zapadne do okolí?
Oplocení by mělo korespondovat stylu vašeho domu, ale i zapadat do okolní zástavby. Je vcelku logické, že do ulice, která je lemována betonovými ploty se jen stěží bude vyjímat plastový plot. Pro venkov je zase tolik typický plaňkový plot, že by byl holý nesmysl investovat do kovaných výplní. I když řada lidí oplocení věnuje jen nepatrnou pozornost, je to velká chyba. Při pohledu z ulice o nás dokáže plot mnoho napovědět. Pokud už zainvestujeme do kvalitnějšího oplocení na pohledovou část, na tu na zahradu nebo k sousedům můžeme výrazně ušetřit v podobě pletiva nebo živého plotu.
Plot vybíráme s ohledem, jaké funkce by ml plnit. Někdy postačí, aby naznačil hranice pozemku, jindy od něho vyžadujeme ochranu proti větru a zvídavými pohledy. I výběr materiálu je ovlivněn řadou faktorů. Záleží na klimatických podmínkách, finanční nákladnosti spojené s výstavbou a údržbou atd. Je vcelku pochopitelné, že plot vybudovaný svépomocí bude o poznání jednoduší než ten, který je zhotoven na klíč. Není ale vždy zapotřebí volit jen jeden materiál, kombinací několika z nich můžete vytvořit jedinečný charakter, který v okolí nemá obdoby.
Oplocení není nikterak náročná stavba, a proto není zapotřebí mít k jeho stavbě zvláštní stavební povolení od místního stavebního úřadu. Postačí ohláška, pokud však oplocení není vyšší než dva metry nebo není výstavba podmíněna úpravou terénu.